PRINT Bookmark and Share

2012 Regional Coach of the Year

 

 

 

Region  1

Joe Noha (Menominee ) - Division 5

Paul Jacobson (Negaunee) - Division 6

Jeff Olson (Ishpeming) - Division 7

Marty Spencer (St. Ignace Lasalle) - Division 8

 

 

Region 2

Tom Passinault (Traverse City Central) - Division 2

Tim Sanchez (Grayling ) - Division 5

Jerry Angers (Glen Lake) - Division 6

David Hills (Boyne City) - Division 6

Tim Peterson (Lake City ) - Division 7

 

 

Region 3

Andrew Busch (Newaygo) - Division 5

Monty Price (Reed City ) - Division 5

Lorenzo C. Rodriguez (Shelby ) - Division 6

Mike Holmes (Muskegon Catholic Central) - Division 8

 

 

Region 4

Ken Bourbina (Swan Valley ) - Division 4

Kelly Luplow (Clare High School) - Division 5

Bruce Bendix (Hemlock) - Division 6

Terry Hessbrook (Ithaca) - Division 6

 

 

Region 5

Brad Brown (Swartz Creek ) - Division 2

Eric Methner (Midland ) - Division 2

Jeff Setzke (Fenton) - Division 2

Bob Buckel (Flint Powers Catholic) - Division 5

Courtney Hawkins (Beecher ) - Division 7


 

 

 

 

Region 6

Ralph Munger (Rockford) - Division 1

Steve Uyl (Caledonia ) - Division 2

Thura Shane Fairfield (Muskegon ) - Division 2

Mark Chapman (Comstock Park) - Division 4

Mark Tamminga (Grand Rapids South Christian) - Division 4

 

 

Region 7

J. J. Wagner (Three Rivers ) - Division 4

Michael Stanger (Dowagiac Union ) - Division 4

Joe Groh (Decatur H.S.) - Division 7

John Schwartz (Mendon) - Division 8

 

 

Region 8

Matt Stephens (Mattawan High School) - Division 2

Ed Greenman (Harper Creek) - Division 3

Denny Dock (Lakeshore High School) - Division 3

Shawn Griffith (Constantine) - Division 6

 

Region 9

Marcelle Carruthers (Lansing Everett) - Division 2

Rob Zimmerman (Dewitt ) - Division 3

John Novara (Portland ) - Division 5

Brad Weber (Pewamo-Westphalia) - Division 7

 

 

Region 10

Randy Cole (Grass Lake) - Division 6

Scott Mcnitt (Clinton ) - Division 6

Marc Lemerand (Hillsdale) - Division 6

Jason Mensing (Whiteford) - Division 7

 

 

Region 11

Jason Vandermaas (Croswell-Lexington) - Division 4

Tim Vanwormer (Frankenmuth) - Division 5

Robert Saylor (Reese) - Division 7

Troy Schelke (Harbor Beach) - Division 8


 

 

 

Region 12

Brett Moore (Walled Lake Northern) - Division 1

Joe Palka (Saline) - Division 1

John Filiatraut (Churchill ) - Division 1

Al Romano (Tecumseh) - Division 3

 

 

Region 13

Keith Christnagel (Woodhaven ) - Division 2

John A Bodner (Grosse Ile) - Division 4

Keith Stephens (Dearborn Heights Robichaud) - Division 4

Corey Parker (River Rouge) - Division 5

 

 

Region 14

Thomas Mach (Detroit Catholic Central) - Division 1

George Porritt (Orchard Lake St. Mary's) - Division 3

Brian Lemons (Father Gabriel Richard Ann Arbor) - Division 5

John Callahan (Detroit Loyola) - Division 7

Michael Boyd (Our Lady of the Lakes) - Division 8

 

 

Region 15

Tom Wilcher (Detroit Cass Tech) - Division 1

Robert F.L. Hunt (Detroit Central) - Division 3

Antonio Ragland Sr. (University Preparatory High School) - Division 5

 

 

Region 16

Christopher Bell (Lake Orion ) - Division 1

Kurt Richardson (Clarkston) - Division 1

Gregory Carter (Oak Park ) - Division 2

 

 

Region 17

Anthony Kiner (L'Anse Creuse North) - Division 1

Michael Giannone (Macomb Dakota) - Division 1

Dave Schindler (Clintondale) - Division 4

Drake Wilkins (Madison Heights Madison) - Division 6

 

 

Region 18

Bill Brown (Deckerville) - Division 9

Ron Bindi (Bellaire High Schol) - Division 9

Patrick Russman (Portland St. Patrick) - Division 9

 

© 2016 Michigan High School Football Coaches Association. All Rights Reserved.